HOŁD DLA NIEPODLEGŁEJ

W niedzielę 11 listopada 2018r. w hali widowiskowo – sportowej „Nowa Concordia” w Szamocinie odbył się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt: „Wolność kocham i rozumiem”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów, absolwentów oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie przy wsparciu Szamocińskiego Ośrodka Kultury. 

Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym wszyscy zebrani obejrzeli przepiękną i wzruszającą inscenizację historyczną. W obrazowo - metaforyczny sposób, bez nadmiernych i wzniosłych słów uczniowie przypomnieli najważniejsze, ale jakże tragiczne i dramatyczne wydarzenia związane z 123. latami niewoli naszego kraju - rozbiory, powstania, wybuch I wojny światowej. Przejmująca aranżacja wydarzeń spowodowała wzruszenie u niejednego widza.

Następnie piosenka ,,Lata 20,lata 30" wprowadziła obecnych w klimat radości i zabawy. Na scenie pojawili się wspaniale wyglądający modele prezentujący wdzięk i czar strojów z tamtego okresu. Widzowie mogli zobaczyć modeli i modelki w strojach codziennych i wieczorowych.

W przerwie pokazu można było wysłuchać piosenek z tamtego okresu ,,Już nie zapomnisz mnie" czy ,,Kiedy znów zakwitną białe bzy". Cały koncert przeplatany był rozważaniami na temat wolności, która w każdym okresie historycznym miała inny wydźwięk, ale zawsze mobilizowała Polaków do działania. W tej części widzowie mogli wysłuchać piosenki ,,Wolność" z repertuaru Marka Grechuty oraz poczuć rockowy klimat lat 90. w trakcie występu Marka Górzyńskiego i jego zespołu. Zaprezentowali oni dwa utwory podkreślające istotę wolności ,,Wychowanie" oraz ,,Wolność kocham i rozumiem".

Tego wieczoru hala wypełniona była po brzegi. Mieszkańcy Szamocina entuzjastycznie reagowali na to, co działo się na scenie. Burza oklasków, owacje na stojąco, słowa uznania po koncercie to najpiękniejsze wyrazy wdzięczności dla występujących i dla tych, którzy przygotowali tę uroczystość.

1) Inscenizacja historyczna

Przygotowanie: p. Jowita Lawrenc i p. A. Rzekięć

Aktorzy:

Narrator - Kinga Gruszka VIIIc

Polska - Julia Rogacka VIIIa

Zaborcy - Paweł Miller Ve,

Łukasz Ciesielski Ve,

Oskar Lawrenc Ve

Piłsudski - Adam Fedorowicz IIIb gim.

Recytatorzy - Roksana Gurzyńska VIIIa, Jowita Dominiak VIIIa, Nikola Sikorska VIIIb, Aleksander Śróda IIIb gim.

Symbole walki o wolność - Agnieszka Hojan IVc, Nikola Szulc IVc, Barbara Semaru IVc

Akompaniament gitarowy - Jakub Skiba VIIIb

2) grupa wokalna

Przygotowanie - p. Karolina Leśna i p. Dariusz Sobieralski

Martyna Pytlak VIIIa

Ania Pytlak VIc

Oliwia Borucka VIc

Inga Andrzejak Va

Weronika Popkowska - absolwentka

Oliwia Bilecka - absolwentka

3) Konferansjerzy:

Mateusz Politycki i Jakub Maternowski - absolwenci

Scenariusz koncertu - p. Marzena Śwital