NA „WYSYPISKU ŚMIECI”

wizyta klas IV a i VII b na Międzygminnym Składowisku Odpadów Komunalnych

1 czerwca 2022r. uczniowie klas IV a i VII b wybrali się na wycieczkę do Wągrowca. W drodze do Wągrowca zatrzymaliśmy się na MSOK w Kopaszynie.

Mieliśmy możliwość zapoznania się z pracą składowiska odpadów. Dowiedzieliśmy się, że MSOK przyjmuje odpady z gmin: Wągrowiec, Skoki, Szamocin, Budzyń, Chodzież, Damasławek, Margonin, Gołańcz, Mieścisko, Rogoźno, Ryczywół, Wapno.

Na terenie składowiska znajduje się ścieżka edukacyjna „Składowisko nie musi straszyć”. Podążając tą ścieżką, wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych, podczas których uzyskaliśmy informacje na temat gospodarki odpadami, segregacji odpadów oraz recyklingu.

Celem spaceru było podkreślenie właściwego gospodarowania odpadami oraz wzbudzenie wśród uczniów poczucia odpowiedzialności za środowisko.

Na zakończenie pobytu uczniowie wzięli udział w konkursie. Musieli wykazać się wiedzą na temat segregacji odpadów oraz ich przetwarzaniem. Wśród uczniów klasy IV a najlepiej odpowiadał Jakub Cieniewicz, natomiast wyróżnienie otrzymały Julia Łagoda i Lena Mankiewicz. Z klasy VII b pierwsze miejsce zajął Franciszek Jaroch, a wyróżnienia otrzymali Maciej Jędraszczak i Amelia Kaczmarek. Każdy z nich otrzymał dyplom „Przyjaciela Ziemi” oraz drobne upominki. Wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali słodyczami z okazji Dnia Dziecka.

Następnym naszym przystankiem był już sam Wągrowiec. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od seansu filmowego w MDK, a następnie udaliśmy się z wizytą do Muzeum Regionalnego tzw. „Opatówki”. Mogliśmy obejrzeć wystawę, która zawiera pamiątki kultury ludowej okolic Wągrowca oraz Pałuk, co pozwoliło nam poznać historię regionu pałuckiego. Zwiedzając pomieszczenia mieliśmy możliwość zobaczyć dawne meble, przedmioty codziennego użytku, a także ubiór Pałuczanina i Pałuczanki. Uczestniczyliśmy również w warsztatach „Ozdoby pałuckie”.

9 marca i 4 maja, taka sama wycieczka została zorganizowana również dla klasy IV c oraz V b – uczniowie zwiedzali, tak jak ich koledzy i koleżanki z klas IV a i VII b, wysypisko odpadów MSOK w Kopaszynie oraz relaksowali się w Wągrowieckim MDK. Dodatkową atrakcją dla klasy IV c, było zwiedzanie kościoła farnego, w którym uczniowie oglądali odnawiane malowidła na ścianach kościoła. Przewodnik, opowiadał różne historyczne ciekawostki związane z tym kościołem.

Podczas wycieczki, każdej klasie towarzyszyła piękna i słoneczna pogoda.

Uczniowie wracając do Szamocina, mimo tego, że byli bardzo zmęczeni, to powracali z dobrymi humorami!

Justyna Przybylak Dominika Strzelecka