Z WIZYTĄ W STOLICY WIELKOPOLSKI

W pierwszym dniu lata klasy IV a i V c wybrały się do stolicy Wielkopolski – Poznania.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty na Ostrowie Tumskim - najstarszej części Poznania, od punktu, który uważany jest za miejsce, gdzie mieszkał Mieszko I. Jak powiedział nasz pan przewodnik „Tu zaczęła się Polska!” Następnie udaliśmy się do Katedry Poznańskiej, która jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I, a także siedzibą polskiego biskupstwa. Pan Marcin, nasz przewodnik, opowiedział nam o charakterystycznych cechach stylu gotyckiego, stylu, w którym zbudowana jest katedra.

Spacerując przez Most Jordana (most zakochanych w Poznaniu) opuściliśmy niegdyś najmniejsze miasto Rzeczpospolitej – Ostrówek i weszliśmy na Śródkę pod słynny mural 3 D, który został ogłoszony jednym z „nowych cudów” Polski. Stamtąd udaliśmy się na Stary Rynek. Niestety urok Starego Rynku został przyćmiony prowadzonymi tam pracami remontowymi, ale nie przeszkodziło nam to w podziwianiu kamieniczek, domków budniczych oraz renesansowego Ratusza. Punktualnie o godzinie 12:00 na wieżę Ratusza wyszedł hejnalista i odegrał hejnał Poznania na „cztery strony świata”, a także mogliśmy podziwiać trykające się koziołki poznańskie.

Następnie udaliśmy się do Fary Poznańskiej, barokowego kościoła farnego, który zachwyca swoją wyjątkową architekturą. Ostatnim punktem naszego spaceru po Starym Rynku był dziedziniec Urzędu Miasta, siedziby prezydenta oraz rady miasta. Z panem Marcinem pożegnaliśmy się na Placu Kolegiackim przy figurkach Poznańskich Koziołków i poszliśmy do autobusu, aby udać się do Muzeum Broni Pancernej. Tam mogliśmy podziwiać pojazdy pancerne oraz broń z czasów I i II wojny światowej, a także z okresu zimnej wojny.

Pełni emocji i wrażeń, zmęczeni wracaliśmy do domu.