NAJLEPSI W GRASBERGU

W maju odbył się II etap konkursu: „FreundschaftüberGrenzen”, który został zorganizowany w szkole w związku z obchodami jubileuszu 20-lecia współpracy gmin partnerskich Szamocin-Grasberg (1999-2019). Rezultatem tego przedsięwzięcia było wyłonienie3-osobowej drużyny, która w nagrodę udała się w dniach od 5 do 8 września wraz z delegacją przedstawicieli Miasta i Gminy Szamocin do partnerskiej gminy Grasberg w Niemczech.

Aleksandra, Wiktoria oraz Norbert byli zachwyceni pobytem w Grasbergu, o czym relacjonowali udzielając wywiadów niemieckim, lokalnym mediom. Już pierwszego wieczoru po długiej podróży, nasi uczniowie mieli okazję rozkoszować się specjałami niemieckiej kuchni oraz doświadczyć ogromnej serdeczności z jaką zostali przyjęci. W związku z tym, że tego wieczoru kolacja miała miejscew budynku Związku Strzeleckiego, uczniowie mogli wypróbować swoich sił (pod okiem specjalistów) na nowoczesnej strzelnicy, gdzie znajdowały się m. in. stanowiska dla juniorów. W strzelaniu światłem Wiktoria nie miała sobie równych.

Następnego dnia odbyła się wycieczka z przewodnikiem po Bremie – mieście hanzeatyckim, które słynie z baśni o Czterech Muzykantach. Nasi podopieczni mogli podziwiać wzniesiony w stylu gotyckim w XV wieku Ratusz oraz posąg Rolanda – kamiennego olbrzyma z tarczą ozdobioną herbem cesarstwa – symbol wolności i praw handlowych. Poza tym można było zobaczyć położoną również przy Rynku Katedrę św. Piotra, której architektura zawiera elementy zarówno stylu romańskiego, jak i po przebudowaniu gotyckiego. Ciekawym przeżyciem było przejście przez historyczny obiekt Schnoor – sieć wąskich, krótkich, urokliwych alejek z wyrobami bremeńskich rzemieślników. W czasie wolnym wszyscy chętnie wrócili pod pomnik Czterech Muzykantów, tj.: osła, psa, kota oraz koguta i trzymając osła za przednie kopyta myśleli o najskrytszych życzeniach, które miałyby się w przyszłości spełnić. Spacer ulicą Böttcherstraße, przy której znajduje się Muzeum Pauli Becker-Modersohn, uatrakcyjniła gra mnóstwa małych porcelanowych dzwoneczków.

Kolejnego dnia odbyła się wycieczka krajoznawcza po gminie Grasberg. Nasi uczniowie odwiedzili nowoczesne, ekologiczne gospodarstwo rolne, korzystając z okazji degustowali ekologiczne przysmaki.

Wieczorem odbyła się oficjalna uroczystość jubileuszowa, na którą przybyli przedstawiciele władz miasta oraz zrzeszeni w różnych związkach mieszkańcy. Tego sobotniego wieczoru padło wiele ciepłych słów dotyczących 20-letniej współpracy gmin Szamocin-Grasberg. Bez cienia wątpliwości, kolejne pokolenia powinny te dobre relacje pielęgnować.

Anna Twardowska