WYCIECZKA 2A i 2B do POZNANIA

Dnia 17 maja klasa IIa i IIb była na wycieczce w Poznaniu. Na początku dzieci zwiedziły Stary Rynek, a o godzinie dwunastej zobaczyły trykające się na wieży ratuszowej koziołki, które są symbolem tego miasta.

Następnie udały się do Muzeum Rogala. Podczas spotkania z mistrzami wypieków, dzieci poznały legendę o św.Marcinie oraz dowiedziały się skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Starszy Rogalowy Mistrz wyjaśniał etapy powstawania rogali. Dzieci brały czynny udział w poszczególnych czynnościach wyrobu tego słodkiego wypieku. Wszyscy mieli możliwość degustacji rogali. Na końcu każdy uczestnik spotkania otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika.

Kolejnym celem wycieczki było” Laboratorium Wyobraźni” w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM. Tam dzieci wzięły udział w nietypowych zajęciach, które miały charakter warsztatowy. Ich celem było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami przyrodniczymi. Wiele radości sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie kolorowego gluta.

Jednym z kolejnych elementów zajęć było zwiedzanie Interaktywnej Wystawy Naukowej. Tutaj każdy mógł samodzielnie przekonać się jak działa radar, siła odśrodkowa, czy obwody elektryczne. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również ciemnię i obserwować w niej zjawiska związane ze światłem. Dopełnieniem wizyty była projekcja filmu o gwiazdach w mobilnym planetarium. Wycieczka była niezwykła, ciekawa, pouczająca. Pełni wrażeń wróciliśmy do Szamocina.

Danuta Gockowiak

Małgorzata Swoińska